Serwis informacyjny dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej


W dniach 5-7 września 2007 r. w Wiśle odbyła się konferencja nt. „Urzędowa geoinformacja w Internecie – możliwości i oczekiwania”, na której nasze przedsiębiorstwo prezentowało referat pt.

Internetowa wymiana danych pomiędzy odgik, a wykonawcą prac geodezyjnych

W referacie pokazywaliśmy aktualne możliwości programów OŚRODEK 5.10 oraz bezpłatnego programu OŚRODEK dla WYKONAWCY, dzięki którym już dziś do minimum można zredukować obecność wykonawców prac geodezyjnych w odgik. Dzięki internetowej wymianie danych wszystkie etapy pracy geodezyjnej: od zgłoszenia, poprzez przygotowanie wytycznych, osnowy i materiałów, aż po przekazanie kopii operatu i protokołów kontrolnych, można wykonać zdalnie, bez wizyty w odgik. Nasze rozwiązanie pozwala także skrócić znacząco czas obsługi pracy geodezyjnej, co jest nie bez znaczenia przy obecnych brakach kadrowych w ośrodkach dokumentacji.

Zachęcamy także do zapoznania się z prezentacją p. Tadeusza Jastrzębskiego – Dyrektora PODGiK w Białymstoku, który wdrożył u siebie mało znaną opcję znakowania wszystkich materiałów zasobu kodami paskowymi. Dzięki temu błyskawicznie może wypożyczać materiały oraz drukować protokoły wypożyczeń i zwrotu. Historia wypożyczeń pamiętana jest przez system, co pozwala śledzić drogę dokumentów i eliminuje przypadki wyciągania „niewygodnych” stron z operatów. Należy też mieć na uwadze, że wypożyczenie to nie tylko sytuacja, gdy geodeta na zewnątrz wynosi materiały z odgik. Dzięki czytnikom kodów kreskowych błyskawicznie rejestruje się także wypożyczenia do specjalnego pomieszczenia dla geodetów. Firmy geodezyjne realizujące duże zlecenia są zdziwione, że taką opcję posiadają prawie wszyscy użytkownicy programu OŚRODEK, a mało kto z niej korzysta, a przecież tak niewiele trzeba, by ją wdrożyć.

Zobacz prezentację